(+48 )

793 370 580

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Walcowanie to rodzaj plastycznej obróbki metali wykonywanej na maszynach zwanych walcówkami. Ta metoda produkcyjna polega na formowaniu materiału pomiędzy obracającymi się walcami, tarczami, rolkami lub przemieszczającymi się względem siebie płaskimi narzędziami. Istnieje wiele metod walcowania, podzielonych ze względu na ruch walców i układ klatek roboczych. Walcowanie wzdłużne to podstawowy sposób wytwarzania wyrobów hutniczych, takich jak kształtowniki, blachy oraz pręty. Pozostałymi metodami walcowania można kształtować rury oraz wyroby osiowo-symetryczne. Technologia ta ma również zastosowanie w produkcji śrub i nakładek trapezowych.

Śruby trapezowe produkowane są według normy DIN 103, która jest jednocześnie zgodna z normą ISO. Dla gwintu, którego tolerancja nie jest wyraźnie określona, liczą się tolerancje średniej klasy: E7 dla gwintu śruby oraz H7 dla gwintu nakrętki. Nowoczesne i trwałe śruby trapezowe wykonywane są w procesie walcowania pręta ciągnionego, tworzonego z różnych rodzajów stali, między innymi stali węglowej C45, stali nierdzewnej A2 oraz stali CK 15. Walcowanie to bardzo skuteczna obróbka, która dzięki dobremu wykonaniu nie uszkadza konstrukcji gwintu, nie dochodzi więc do procesu rozwłóknienia. Gwint wyprodukowany w procesie walcowania jest gładki i pozbawiony wszelkich zacięć, dzięki czemu współpraca śruby i nakrętki przebiega bez zakłóceń, przy zmniejszonych oporach tarcia. Zastosowanie takiej techniki produkcyjnej dodatkowo zwiększa również żywotność połączenia śrubowego oraz wzbogaca konstrukcję o walory przeciwkorozyjne.
Jeżeli chodzi o nakrętki trapezowe, w ich przypadku również należy zwrócić uwagę na technologię, w której zostały one wykonane. Tak jak przy śrubach trapezowych, najlepszą metodą tworzenia nakrętek okazuje się walcowanie. Również w tym przypadku technologia ta wykazuje wiele pozytywnych i przydatnych w procesie użytkowania właściwości: po pierwsze, dzięki zastosowaniu walcowania zdecydowanie zwiększa się się żywotność mechanizmu przy podwyższonych obciążeniach. W ten sposób nie dochodzi więc do uszkodzeń pracujących włókien śruby. Gwint walcowany ma również odpowiednio gładką powierzchnię, o niezastąpionych właściwościach antykorozyjnych i ślizgowych.
Również śruby trapezowe nierdzewne, produkowane ze stali, tworzy się poprzez metodę walcowania. Właściwości wykonanej w ten sposób śruby nierdzewnej są podobne do tych opisanych w przypadku śrub trapezowych. Warto jednak zauważyć, że poprzez zastosowany materiał charakteryzują się one dodatkowo wzmocnioną antykoryzyjnością.

 

Więcej informacji o elementach maszyn znajdą Państwo na stronie 

Początek strony